Listopad 01 2014 10:43:37

e-mail: gim3przyszowice@op.pl
(32) 30-11-562; 30-11-590
Wernisaż wystawy

W sobotę 4 października 2014 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyszowicach odbył się wernisaż wystawy CZESŁAW JAŁOWIECKI PASJE W PLASTYCE I MUZYCE, połączony z koncertem Orkiestry Dętej OSP Przyszowice pod kierownictwem Mirosława Hajduka. Organizatorami wystawy byli pani Bronisława Ogonek i ZSP Przyszowice.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 17:00 na sali gimnastycznej. Przybyłych gości powitała orkiestra i uczennice klasy I gimnazjum, które po wystąpieniu Dyrektora przedstawiły życiorys pana Czesława. Artystę gościliśmy w naszej szkole po raz trzeci. Jest jej absolwentem. „Plastyk rzeźbiarz, ale też muzyk. Urodził się w 1935 r. w Przyszowicach w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Dziadek i ojciec brali udział w powstaniach śląskich. Ojciec zainteresowanie muzyką wpoił synowi Czesławowi już w szkole podstawowej. Edukacja plastyczna w latach 1951-1956 w zakopiańskim liceum plastycznym pod okiem samego Antoniego Kenara kształtowała charakter i rozwinęła talent artysty. Wpływ na początki twórczości naszego gościa mieli także starsi od niego mistrzowie „Kenarówki” m.in. Władysław Hasior.

W późniejszych latach kontynuował naukę na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ze specjalizacją Rzeźby Monumentalnej w poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Studiował pod okiem mistrzów, wśród których znajdowali się: Tadeusz Brzozowski, Piotr Potworowski, Jacek Puget, Bazyli Wojtowicz. Pracuje jako pedagog i czynnie uczestniczy w życiu artystycznym, biorąc udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Aktywnie działa w stowarzyszeniu Związek Polskich Artystów Plastyków. A w 2012 roku został uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze – GLORIA ARTIS”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność kulturalną i twórczość artystyczną. Nadal pracuje z dziećmi prowadząc warsztaty z ceramiki w Szkole Ginących Zawodów w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej.

Jego rzeźby to często sylwetki kobiece wykonane z brązu, metalowe kolaże wpisane w ramy obrazów, wykonane w autorskiej technice spawania, palenia i wycinania oraz montażu. Inspiruje go człowiek, a dobro i zło są stałymi elementami prac rzeźbiarza.”

W dalszej części, zaproszony przez organizatorów, artysta sam przedstawił swoje prace i krótko je opisał.

Następnie pan Czesław Jałowiecki dołączył do orkiestry i zagrali razem kilka utworów. Po czym nastąpiła przerwa, podczas której można było obejrzeć i podziwiać prace z bliska.

Na korytarzu Rada Rodziców przygotowała kawę i kołacz.

Po przerwie pan Cz. Jałowiecki przy akompaniamencie pana Hajduka zagrał solo parę utworów na saksofonie. Na zakończenie dała krótki koncert orkiestra.

Wystawa była bardzo interesująca. Mam nadzieję, że taki wieczór jeszcze kiedyś się powtórzy.

Organizatorka wystawy oraz Patrycja Lis z klasy V

Ognisko klasowe

Dnia 02.10.2014 roku klasy szóste wybrały się na ognisko z okazji Dnia Chłopaka. Śpiewaliśmy piosenk, graliśmy w różne gry i bawiliśmy się, w końcu to był ostatni dzień chłopaka w podstawówce. Po zabawach nadszedł czas na wspólne zjedzenie kiełbasek. Oprócz tego śpiewaliśmy sto lat dwóm uczniom, którzy w tym dniu obchodzili swoje 12 urodziny. Dodatkową atrakcją było to, że akurat tamtędy przejeżdżało kilku uczniów szkółki jeździeckiej na swoich koniach. Takiego ogniska na pewno nie zapomnimy.

Zaproszenie

Pani Beata Stawowy ZAPRASZA wszystkich uczniów ZSP w Przyszowicach na XII Koncert Muzyki Organowej, który odbędzie się w Kościele Parafialnym Matki Boskiej Szkaplerznej w Gierałtowicach, dnia 12 października 2014 roku o godzinie 17.00

Wycieczka do Szczyrku

Dnia 18 września 2014r. klasy IV-VI pojechały na wycieczkę do Szczyrku.  Na miejsce dotarliśmy przed godziną 11.00. Na parkingu czekał już na nas przewodnik, razem z nim wyruszyliśmy na Skrzyczne – 1257m.n.p.m. Droga prowadziła przez pola, łąki, las. Była kamienista Po około trzech godzinach dotarliśmy na szczyt. Z punktu widokowego podziwialiśmy okolicę. Byliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Na szczycie  w schronisku zjedliśmy posiłek. Po odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną  zielonym szlakiem. Droga w dół była kamienista i śliska, co dwie osoby odczuły na własnej skórze. Te incydenty nikomu nie zepsuły humoru. Po zejściu kupiliśmy sobie oscypki.  Około  godziny 18.00 wróciliśmy szczęśliwie do domu. Dziękujemy nauczycielom za zorganizowanie takiej fajnej wycieczki.

Adam Kruczkowski uczeń klasy VIB

Spotkania z rodzicami

Informujemy, że dnia 23 września 2014 roku o godzinie 17 00 odbędą się zebrania z rodzicami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Zebranie rozpocznie się na sali gimnastycznej, a po nim zapraszamy na spotkania z wychowawcami.